fbpx

Anksiyete

Anksiyete 

Hayatınız belirli bir çizgide ve istediğiniz şekilde devam etse dahi hiç beklenmedik bir dönemde anksiyete problemi baş gösterebilir. Anksiyete, sebebi belirlenemeyen bir kaygı ile birlikte ortaya çıkan huzursuzluk ve sıkıntı hislerinin tümleşik şekilde size yaşattığı bir duygu durumu olarak adlandırılır. Bu endişeler ve huzursuzluk iş hayatınız, ilişkileriniz, evliliğiniz veya gündelik hayatınız gibi her noktayı kapsayabilir ve bununla birlikte birçok fiziksel belirti ortaya çıkarabilir.

Anksiyete günlük yaşantınızda birçok bozukluk ile karşılaşmanıza neden olabilir. Günlük yaşam döngünüzün fonksiyonel bir bozulma ile karşılaşmasına ulaşabileceği gibi uyku problemleri ya da iştah problemleri yaşama olasılığınız da bulunmaktadır. Bu sağlık problemi özellikle ilk aşamada depresyon olmak üzere birçok farklı bir psikiyatrik durum ortaya çıkarabilir.

Anksiyete Belirtileri Ve Nedenleri

Anksiyete yaygın bir bozukluk olmakla birlikte aslında birçok insanda normal bir kaygı ve endişe durumu olsa da normalin üstünde şiddetli kaygı ve endişelerin ortaya çıkmasıyla kendini göstermeye başlar. Çünkü anksiyete yaşayan bir kişi, yaşadığı bu endişeleri kontrol edemez bir hale gelir ve bunun sonucunda da birçok problem yaşar. Bu problemler arasında uyuma bozuklukları, hiçbir işe veya gündelik hayata konsantre olamama ve aşırı sinirlilik gibi durumlar bulunur.

Anksiyete belirtileri arasında fiziksel açıdan bakıldığında da genellikle yoğun bir yorgunluk, aşırı terleme, mide bulantısı yaşanması, aşırı bir sıcak basması ve baş ağrısı gibi problemler görülür. Ayrıca nedensiz kas ağrıları, vücudun titremesi, kalp çarpıntıları ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı gibi problemler de anksiyetede fiziksel belirtiler arasında yer alır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşanan bu kaygı bozukluklarında ortaya çıkan yüksek endişe, çoğu zaman okul ve spor etkinliklerinde performans eksikliği duyulması ile ortaya çıkabilir.

Anksiyete nedenleri arasında genellikle yaşamınızdaki travmatik olaylar veya genetik faktörler bulunabilir. Ayrıca kişilik özellikleriniz, yaşadığınızın ortamın sunduğu yaşam koşulları ve karşılaştığınız durumlar anksiyete ortaya çıkarabilir. Aslında her birey anksiyete ortaya çıkarabilecek bir olay yaşayabilir. Fakat farklı kişilerde bu durum yaşam kalitesi üzerinde değişen etkiler ortaya çıkarırken, yaygın anksiyete bozukluğu genellikle hastanın hayatına yayılır.

Anksiyete İçin Psikoterapi Uygulamaları

Yaygın anksiyete bozukluğunda birçok kişi endişelerini; başına kötü bir şey geleceği, işsiz kalacağı ya da terk edileceği gibi düşünceler üzerinde yoğunlaştırır. Bu tip endişelerin önüne geçilememesi durumunda hayat koşulları ve seyri giderek olumsuz etkilenirken, psikolojik destek ihtiyacı ortaya çıkar.

Anksiyete probleminde kişinin daha iyi hissedebilmesi için günlük yaşamdaki sorunlarla baş edebilmek gerekecektir. Terapiler sayesinde kişinin bu kaygılar ile ilgili güçlü fikirlere sahip olabilmesi, kaygıları azaltma becerisini elde etmesi ve endişeden kaçınması amaçlanır. Bu süreçte her terapi ile birlikte problemin üzerine gidilerek, yaşanabilecek krizler ve süregelen endişeler giderilmeye çalışılır.

Kendi evinizin rahatlığında özel danışmanlık seanslarının keyfini çıkarın

Konuşmayı Başlat
Ücretsiz Danışma Hattı
Merhaba,
Psikorehberim Danışmanlık Servisi olarak nasıl yardımcı olabiliriz.