fbpx

Neden Evlilik Öncesi EĞİTİM

Neden Evlilik Öncesi EĞİTİM

Geçen yıl evlenen çift sayısı 541 bindi, boşanan çift sayısı ise 155 bin oldu. Evlenen çiftlerin sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,3 azalırken, boşanan çiftlerin sayısı yüzde 8 artış gösterdi. Yani sadece bir yil içinde  bosanma oranı tam 4 kat arttı ve son 10 yılda bu oran %30 büyüdü.

Yani her 4 evlilikten birinden fazlası  boşanma ile sonuçlanıyor ve her 4 evlilikten birinde siddetli geçimsizlik ve anlaşmazlik görülüyor. Türkiyede kadına siddette dünyada 3. sıradayız ve bu siddetin % 60 eşler  tarafından sergileniyor.

Peki neden !!!

Evlenirken nişana hazırlık yapıyoruz

Takılacak yüzükten giyilecek ayakkabıya, ikram edilecek tatlıya kadar en küçük detaylarına kadar hazırlık yapıyoruz.

Düğünde, gelinlikten düğün salonuna, davet edilecek misafirden çalınacak muziğe, takılacak takıya kadar en küçük detaylara kadar hazırlık yapıyoruz.

Mutlu bir yuva için eve hazırlık yapıyoruz. Tabak-kaşık takımından iğnesinden ipliğine kadar daha mutlu daha huzurlu bir yuva için kusursuz ve eksiksiz bir çaba içine giriyoruz.

Peki sonuç!!!

4 Evlilikten biri ilk 5 yil içinde boşanma ile sonuçlanıyor. Bu evliliklerden diğer biride derme çatma, sözel veya fiziksel şiddet ile yıkık dökük yoluna devam ediyor. Çünkü maddi olarak en ince detayına kadar yaptığımız bu hazırlıkların hiçbirini zihinsel olarak ve duygusal olarak yapmıyoruz.

Yani evlilik ile ilgi evliligi devam ettirecek  yeterli bilgiye ve formasyona sahip değiliz.

Yani evlilik ile ilgili yeterli bir ehliyetimiz yok.

Türkiyede evlenmeden önce herhangi bir evlilik eğitimi alma oranı %1”in altında

Yani evlilik öncesi bir servet harcadığımız maddi ve fiziksel eforun 1000 de 1`ini zihinsel ve duygusal hazırlık için yapmıyoruz. Bunun ile ilgili bir eğitim almıyoruz.

Bu durunda daha evlenmeden önce  çatışmalar başlıyor kırılmalar yaşanıyor. Ve evlilik ile düzeleceği sanılan bir çok şey evlendikten sonrada devam ediyor. Telafisi olmayan hatalar ile evlilik yaralanıyor ve ne yazıkki evlilikler boşanma ile sonuçlanıyor.

 

Peki bu şekilde üzücü durumların olmaması için ne yapmalıyız.

Tabiki evlilik ile ilgili ehliyet almalıyız…

Evet yanlış duymadınız evlilik ehliyet gerektiren bir durumdur ve evlenmeden önce mutlaka sahip olunması gereken bilgi ve beceri gerektirir. Bu bilgi ve beceri hem daha sıcak bir yuva kurmamıza hemde bu yuvada sahip olacağımız çocuklarımızın sağlıklı büyümesi adına bir zemin hazırlamaktadır.

Psikolojik Danışman

Sedat ABİŞ

 

Kendi evinizin rahatlığında özel danışmanlık seanslarının keyfini çıkarın

Konuşmayı Başlat
Ücretsiz Danışma Hattı
Merhaba,
Psikorehberim Danışmanlık Servisi olarak nasıl yardımcı olabiliriz.